„Przyznanie dodatku wychowawczego, na każde umieszczone dziecko w instytucjonalnej pieczy zastępczej w wieku do ukończenia 18.roku życia. Podstawa prawna: art. 113a ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej (t.j. Dz. U. z 2019 r. poz. 1111 ze zmianami)
- Dyrektorzy placówki opiekuńczo-wychowawczej typu socjalizacyjnego, placówki opiekuńczo-wychowawczej typu interwencyjnego, placówki opiekuńczo-wychowawczej typu specjalistyczno-terapeutycznego, regionalnej placówki opiekuńczo-terapeutycznej oraz interwencyjnego ośrodka preadopcyjnego składają w kancelarii Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Gryfinie wniosek o przyznanie dodatku wychowawczego na każde umieszczone dziecko w wieku do ukończenia 18. roku życia. Po zarejestrowaniu wniosku Dyrektor PCPR przekazuje sprawę na stanowisko pracownika realizującego świadczenia. Wzór wniosku stanowi załącznik nr 15 do niniejszych procedur.
- Wniosek na dodatek wychowawczy wszczyna postepowanie administracyjne w sprawie przyznania lub odmowy przyznania dodatku (zebranie potrzebnej dokumentacji, korespondencja).
- Po uzyskaniu niezbędnych informacji pracownik oblicza wysokość świadczenia zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa i niniejszą procedurą oraz przekazuje informację do Dyrektora PCPR.
- Dyrektor podejmuje decyzję o przyznaniu lub odmowie przyznania świadczenia z odpowiednią adnotacją na wniosku i przekazuje do realizacji do pracownika merytorycznego realizującego dodatek wychowawczy.
- Pracownik merytoryczny, sporządza decyzję administracyjną w sprawie przyznania lub odmowy przyznania świadczenia wnioskodawcy, po podpisaniu jej przez Dyrektora z upoważnienia Starosty sporządza listę wypłat i przekazuje do Działu Finansowo – Księgowego celem realizacji przelewów.
Dodatek, o którym mowa w pkt. 1), przeznacza się w szczególności na rozwój zainteresowań oraz zwiększanie szans edukacyjnych i rozwojowych dzieci umieszczonych w instytucjonalnej pieczy zastępczej”.