- PODSTAWA PRAWNA:
Ustawa z dnia 12 marca 2004r. o pomocy społecznej (Dz. U. Nr 64, poz. 593 z późn. zm. Nr 99, poz. 1001, Nr 273, poz. 2703, Dz. U. z 2005r. Nr 64, poz. 565, Nr 94, poz. 788, Nr 164, poz. 1366, Nr 175, poz.1462, Nr 179, poz. 1486 i 1487, Dz. U z 2008r. Nr 115, poz. 728, Nr 171, poz. 1056, Nr 220, poz. 1431, Nr 216, poz. 1367, Nr 223, poz. 1458, Dz. U z 2009r. Nr 6, poz. 33). - WYMAGANE DOKUMENTY:
- Decyzja kierująca wydana przez burmistrza gminy lub z jego upoważnienia przez kierownika ośrodka pomocy społecznej,
- Decyzja o odpłatności wydana przez burmistrza gminy lub z jego upoważnienia przez kierownika ośrodka pomocy społecznej,
- Wywiad środowiskowy z załączoną dokumentacją medyczną oraz podaniem danej osoby o przyjęcie do dps.
- OPŁATY:
Nie pobiera się opłat za umieszczenie. - TERMIN ZAŁATWIENIA SPRAWY:
Zgodnie z ustawą z dnia 14 czerwca 1960r. Kodeks postępowania administracyjnego (Dz.U. z 2000r. Nr 98, poz. 1071 z późn. zm.) - "sprawy winny być załatwiane bez zbędnej zwłoki, przy czym załatwienie spraw wymagających postępowania wyjaśniającego powinno nastąpić nie później niż w ciągu miesiąca, a dla spraw szczególnie skomplikowanych nie później niż w ciągu dwóch miesięcy". - TRYB ODWOŁAWCZY:
Odwołanie wnosi się do Samorządowego Kolegium Odwoławczego za pośrednictwem organu wydającego decyzję. Odwołanie wnosi się w terminie 14 dni od dnia doręczenia decyzji stronie. - UWAGI:
Opis procedury: Zgodnie z wyżej wymienioną podstawą prawną, osoby wymagające całodobowej opieki z powodu wieku, choroby lub niepełnosprawności, którym nie można zapewnić niezbędnej pomocy w formie usług opiekuńczych, mogą starać się o umieszczenie w domu pomocy społecznej.
Decyzję o skierowaniu do domu pomocy społecznej i decyzję o odpłatności wydaje organ gminy właściwej dla osoby w dniu jej kierowania do domu pomocy społecznej.
W związku z powyższym podanie o skierowanie do DPS należy złożyć we właściwym ze względu na miejsce zamieszkania - Ośrodku Pomocy Społecznej. Pracownik Socjalny z Ośrodka Pomocy Społecznej kompletuje dokumentację, przeprowadza wywiad środowiskowy u osoby starającej się o skierowanie do domu pomocy społecznej i jeżeli osoba kwalifikuje się do domu pomocy społecznej - wydaje decyzję o skierowaniu oraz decyzję o odpłatności.
Skompletowaną dokumentację otrzymuje Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie, w którym dyrektor z upoważnienia starosty, wydaje decyzję o umieszczeniu w domu pomocy społecznej.
Jeżeli w danej chwili nie ma miejsc w domu pomocy społecznej to osoba wpisywana jest na listę osób oczekujących na umieszczenie z podaniem numeru w kolejce i przybliżonego terminu przyjęcia.
Opłatę za pobyt w domu pomocy społecznej ponoszą:- Mieszkaniec domu nie więcej niż 70% swojego dochodu, a w przypadku osób małoletnich przedstawiciel ustawowy z dochodów dziecka, nie więcej niż 70% tego dochodu.
- Małżonek, zstępni przed wstępnymi,
- Gmina, z której osoba została skierowana do domu pomocy społecznej - w wysokości różnicy między średnim kosztem utrzymania w domu pomocy społecznej a opłatami wnoszonymi przez osoby, o których mowa wyżej.
- Informacja O Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie
- Informacje ogólne
- Regulamin organizacyjny
- Zarządzenia Dyrektora PCPR
- Sprawozdania finansowe
- Sprawozdania z działalności
- Wykaz komórek
- Procedury w sprawach
- Kontakt
- Zamówienia Publiczne
- Podlegające ustawie PZP
- Niepodlegające ustawie PZP
- Zakończone
- Ogłoszenia
- Oferty pracy
- Wyniki naborów
- Otwarte konkursy ofert
- Pozostałe
- Biuletyn Informacji Publicznej
- O BIP
- Instrukcja obsługi
- Redakcja biuletynu